Spis treści

Dalej


Tygodniowy jadłospis

 Dzień tygodnia:

Poniedziałek

Wtorek

Środa

Czwartek

Piątek

Sobota

Niedziela
W chorobach dróg żółciowych i trzustki obowiązuje dieta niskotłuszczowa z ograniczeniem błonnika. W praktyce oznacza to, że należy tak zaplanować posiłki, aby w ciągu dnia nie przekroczyć progu 70g tluszczu oraz unikać pokarmów zawierających dużą ilość błonnika (czyli produktów roślinnych). Przy układaniu dziennego jadłospisu należy zatem dążyć, aby dostarczyć organizmowi około 1,0 g białka/kg należnej wagi ciała (średnio 70 g białka na dobę), a należną wartość kaloryczną uzupełnić węglowodanami.
Układając jadłospis, zarówno dzienny jak i tygodniowy, trzeba pamiętać, że w naszych warunkach klimatycznych wskazane jest spożywanie co najmniej trzech, a jeszcze lepiej pięciu posiłków dziennie. Ogólna wartość energetyczna spożywanych pokarmów powinna wynosić około 2000 kilokalorii dziennie i rozkładać się następująco:

I śniadanie 15%-20%, drugie śniadanie 15%, obiad 30 do 35%, podwieczorek 15%, kolacja 25%.

Ważne jest także podawanie posiłków w określonych porach dnia i w odpowiednich odstępach czasu. Najlepiej, jeżeli między posiłkami będzie przerwa 2,5-3,5 godzin. Ułatwia to organizmowi wydzielanie soków trawiennych i zmniejsza ryzyko wystąpienia dolegliwości bólowych po jedzeniu.

Należy jeszcze zaznaczyć, że w chorobach tych tłuszcze pochodzenia zwierzęcego (poza mlekiem i masłem) są na ogół źle tolerowane (część chorych źle toleruje także nadmiar tłuszczów roślinnych). Należy więc wykluczyć z jadłospisu tłuste mięsa, kiełbasy i konserwy. Nie powinno się spożywać tortów, kremów i tłustych ciast, a także orzechów i migdałów. Jednak pomimo ograniczenia ilości tłuszczów, proponowana dieta dostarcza organizmowi normalną ilość kalorii: 1800-2300 kcal czyli 7536-9630 kJ na dobę. Dlatego osobom z nadwagą, a wśród wszystkich cierpiących na dolegliwości ze strony pęcherzyka żółciowego osób takich jest sporo, zaleca się także lekkie ograniczenie ilości spożywanych pokarmów, a zwłaszcza cukru.
Pamiętać przy tym należy, że podstawowymi produktami dostarczającymi białko są nie tylko jaja kurze, ale także: mleko (1 szklanka mleka zawiera ok. 5 g białka), mięso (100 g mięsa zawiera ok. 20 g białka) oraz przetwory zbożowe (100 g przetworów mącznych zawiera ok. 8 g białka). Jednak białko pochodzenia roślinnego, ze względu na braki niektórych składników, jest uważane za nie w pełni wartościowe. Dlatego, aby organizm mógł je lepiej wykorzystać, przy planowaniu jadłospisu powinno się łączyć produkty zbożowe z jajkiem, mięsem lub mlekiem.
Należną wartość kaloryczną posiłków uzupełnia się węglowodanami. Głównym źródłem węglowodanów jest skrobia, zawarta w różnych przetworach mącznych (pieczywo, makarony, kasze). W niektórych przypadkach, oprócz tłuszczu i błonnika należy także ograniczyć produkty zawierające dużą ilość kwasu szczawiowego, takie jak: owsianka, szczaw, szpinak, rabarbar oraz produkty, których spożywanie zwiększa ilość cholesterolu w organiźmie: pełne mleko, śmietanę, żółtka jaj, wątrobę i mózg.
Stosując tą dietę nie można też jednak zapominać o dostarczeniu organizmowi należnej dawki witamin. Trzeba przy tym pamiętać, że źródłem witaminy C są zielone części roślin oraz warzywa i owoce, i że witaminy A, D, E i K wchłaniają się ze światła jelita tylko w obecności tłuszczów. Nie można więc zbytnio przesadzać z ograniczeniami. Wystarczy jeżeli będzie się przstrzegać podanych dalej zaleceń.
Oczywiście te dane są wartościami orientacyjnymi i nie ma potrzeby uczyć się ich na pamięć, ani też z ołówkiem w ręku sprawdzać, czy wartość kaloryczna zaplanowanych posiłków jest prawidłowa. Znacznie ważniejsze jest takie zestawienie potraw, aby produkty wysoko energetyczne, czyli węglowodany i tłuszcze, podawane były razem z produktami zawierającymi białko. I tak np. nieprawidłowe jest zaplanowanie na śniadanie lub kolację bułki z masłem i miodem oraz herbaty lub kawy. Zupełnie inną wartość będzie jednak miało to samo śniadanie, jeżeli do napojów doda się mleko lub zamiast miodu poda się serek lub jajko. Podobnie nie powinno się w jednym posiłku stosować takich samych produktów np. zupa pomidorowa z ryżem i jako dodatki do drugiego dania ryż i sałatka z pomidorów.

Tabela 1. Podręczny schemat układania jadłospisu.

Dzień tygodnia I śniadanie II śniadanie Obiad Podwieczorek Kolacja
Poniedziałek pieczywo, wędlina bułka z miodem danie mięsne, warzywa deser danie mieszane
Wtorek zupa mleczna bułka z wędliną danie mięsne, warzywa owoce danie mieszane
Środa pieczywo, wędlina potrawa z mleka danie mięsne, warzywa deser pieczywo
Czwartek zupa mleczna bułka z wędliną danie mięsna, warzywa owoce danie mieszane
Piątek pieczywo, dżem potrawa z jajka ryba z warzywami deser mleczny danie jarskie
Sobota zupa mleczna bułka z masłem danie mięsne, warzywa owoce danie mieszane
Niedziela pieczywo, wędlina galaretka mięsna drób z warzywami biszkopt, sok owocowy danie jarskie

A teraz zbierzmy odwagę i do pracy.

PONIEDZIAŁEK

I śniadanie: pieczywo, mięso z drobiu, kawa zbożowa z mlekiem
II śniadanie: galaretka mleczna, kanapka z miodem, herbata
Obiad: zupa jarzynowa z makaronem, cielęcina gotowana, ziemniaki, gotowane buraki, kompot z jabłek
Podwieczorek: kisiel, biszkopty
Kolacja: ryż z jabłkami, herbata z mlekiem lub napar z melisy

Galaretka mleczna
Weź na 1 porcję: 2/3 szklanki mleka, 2 łyżeczki cukru, 1/2 łyżeczki żelatyny, cukier waniliowy

Żelatynę namoczyć w 2 łyżkach zimnej wody. Mleko, cukier i cukier waniliowy zagotować. Do gotującego się mleka dodać rozpuszczoną żelatynę, wymieszać, przelać do kompotierki i pozostawić do zastygnięcia.

Zupa jarzynowa z makaronem
Weź na 1 porcję: 1 marchewkę, 1 ziemniaka, 1 pomidora, mały kawałek selera, 1/2 łyżeczki masła, 2-3 łyżeczki drobnego makaronu, sól

Warzywa umyć, obrać, opłukać i zetrzeć na tarce o dużych otworach. Zalać 2 szklankami wrzącej wody, osolić i gotować. Po 15 min. wsypać makaron. Pogotować jeszcze 15 minut i odstawić. Dodać masło, obrane ze skórki i pokrajane na cząstki pomidory i zieleninę.

Cielęcina gotowana
Weź na 1 porcję: 150 g mięsa cielęcego bez kości, 100 g mieszanych warzyw, (1 marchew, 1 pietruszka, kawałek selera), sól

Oczyszczone i umyte mięso włożyć do wrzącej, osolonej wody. Podgotować przez pół godziny. Dodać oczyszczone, opłukane i pokrojone w plasterki warzywa. Ugotować do miękkości. Po ugotowaniu mięso podawać z dodatkiem jednego z wybranych sosów (np. koperkowy, pietruszkowy, warzywny) lub skropione sokiem z cytryny i obłożone plasterkami pomidorów, czy też posypane drobniutko posiekaną zieloną natką pietruszki. Ugotowany wywar, po odtłuszczeniu, można wykorzystać do przyrządzenia zupy lub sosu dla chorego lub zdrowych członków rodziny. Gotując lub dusząc cielęcinę dobrze jest wziąść większy kawałek mięsa (około 300 g) i zużyć go na dwie porcje lub zostawić połowę do kanapek na następny dzień.

Ryż z jabłkami
Weź na 1 porcję: 1/2 szklanki ryżu, 1/2 łyżeczki masła, 1 szklankę wody, 2 jabłka , 1 łyżeczkę cukru, odrobinę cukieru waniliowego i soli

Ryż przebrać, umyć i wsypać do rondla z wrzącą wodą i mlekiem. Dodać tłuszcz, wymieszać i osolić. Rondel z ryżem postawić na wolnym ogniu i nakryć pokrywką. Gdy ryż wchłonie płyn wstawić rondel do naczynia z wrzącą wodą i dogotować na małym ogniu (czas gotowania ryżu wynosi ok. 30 minut).
Jabłka umyć, obrać, pokrajać w cząstki i włożyć do rondelka. Podlać niepełną szklanką wrzącej wody, rozgotować i przetrzeć przez sitko. Wymieszać z cukrem. Ugotowany ryż wyłożyć na talerzyki i przykryć przecierem.

Herbata z mlekiem
1/2 szklanki herbaty,1/2 szklanki mleka, cukier

Mleko zagotować, dolać do herbaty, osłodzić.

WTOREK

I śniadanie: lane kluski na mleku, kanapka z dżemem
II śniadanie: bułka z gotowaną cielęciną, sok z marchwi
Obiad: zupa pomidorowa zabielana z ryżem, kurczak pieczony w pergaminie, ziemniaki, pieczone jabłko
Podwieczorek: galaretka owocowa lub napój owocowy, herbatniki
Kolacja: pierożki z mięsem, napar z dziurawca

Lane kluski na mleku
Weź na 1 porcję: 1,5 szklanki mleka, 1/2 jajka lub 1 całe białko, 1-2 łyżki mąki, sól, cukier

Mąkę wsypać do garnuszka, dodać jajko, wymieszać i wyrobić łyżką. Mleko zagotować i lekko osolić. Przygotowane ciasto wlewać na wrzątek cienkim strumieniem mieszając równocześnie drugą ręką. Zupę zagotować. Osłodzić. Podawać zaraz po przyrządzeniu.

Galaretka owocowa
Weź na 1 porcję: 1/4 szklanki (50 ml) syropu owocowego, 1/4 szklanki (około 50 ml) wody, 1/2 łyżeczki (2 g) żelatyny

Żelatynę namoczyć w 2 łyżkach zimnej wody. Resztę wody zagotować. Wlać syrop i rozpuszczoną żelatynę. Jeszcze raz zagotować, przelać do kompotierki i postawić w chłodnym miejscu, aby galaretka szybciej się zestaliła.

Zupa pomidorowa zabielana z ryżem
Weź na 1 porcję: 1-2 świeże lub mrożone pomidory albo 1/4 szklanki mało słonego przecieru pomidorowego, około 75 g warzyw mieszanych, 1/2 łyżki drobno posiekanej natki pietruszki, 1/2 łyżki słodkiej śmietany, sól, cukier, 2 łyżki ryżu lub makaronu

Warzywa umyć, obrać, opłukać, zalać wrzącą osoloną wodą i ugotować wywar. Pomidory umyć, pokrajać, lekko posolić, włożyć do rondla, rozgotować i przetrzeć przez sito. Dodać ugotowany wywar Przygotowaną zupę przyprawić. Dodać śmietankę lub mleko i zieloną pietruszkę. Podawać z osobno ugotowanym makaronem lub ryżem
.
Pieczone jabłko
Weź na 1 porcję: 1 jabłko (reneta), cukier

Jabłko umyć, włożyć do emaliowanego garnuszka i zapiec w nagrzanym piekarniku.

Kurczę pieczone w pergaminie
Weź na 1 porcję: 100 g mięsa z kury bez kości, skóry i tłuszczu, sól, 1 łyżeczkę (3 g) masła

Mięso umyć, posolić, zwinąć w kształtny kawałek i związać nitką. Pergamin wysmarować masłem, zawinąć mięso i umieścić w żaroodpornym naczyniu. Wsadzić na 30 minut do dobrze nagrzanego piekarnika. Po upieczeniu zdjąć pergamin i nitkę. Podawać z pieczonym jabłkiem lub gotowanymi buraczkami.

Ziemniaki puree
Weź na 1 porcję: 2-3 ziemniaki, 2 szklanki wody, 1/2 łyżeczki soli, 1 łyżeczkę masła

Ziemniaki obrać, zalać wrzącą wodą, dodać sól i gotować około 25 minut. Kiedy będą już miękkie wodę trzeba odlać, a ziemniaki odparować. Dodać masło i rozgnieść dokładnie tłuczkiem lub pałką. Podawać na ciepło do mięs gotowanych i duszonych.

ŚRODA

I śniadanie: kanapka z polędwicą, bawarka
II śniadanie: twarożek z koperkiem, chleb lecytynowy, herbata
Obiad: zupa szczawiowa z białkiem, pulpz cieleciny, ryż, marchewka, kompot
Podwieczorek: mus z kaszy manny, sok owocowy
Kolacja: bułka półsłodka z miodem, herbata ziołowa

Twarożek z koperkiem
Weź na 1 porcję: 1 szklankę zsiadłego mleka, 1/2 szklanki wrzącego mleka, 1-2 łyżki słodkiej śmietanki, sól, łyżkę posiekanego koperku

Zsiadłe mleko połączyć z wrzącym, wymieszać i pozostawić do ostygnięcia. Gdy będzie już zupełnie chłodne przecedzić przez gęste sitko lub przez gazę. Osolić do smaku, dodać koperek i śmietankę. Wymieszać.

Zupa szczawiowa
Weź na 1 porcję: 1,5 szklanki wody, 1 jajko, 50 g liści szczawiu,, 1 łyżeczkę mąki pszennej, 1 łyżkę śmietany, 1 łyżeczkę oleju, sól

Umyty i rozdrobniony szczaw posypać mąką i wrzucić na wrzącą wodę. Gotować przez 10-15 minut. Jajko ugotować, przekroić, usunąć żółtko, a białko dodać do zupy wraz z olejem i śmietaną. Osolić do smaku.

Pulpety z cielęciny
Weź na 1 porcję: 100 g mielonej cielęciny, 2-3 łyżki tartej bułki, 1 łyżkę mleka, 1/2 białka, 30 g obranej włoszczyzny, sól

Wloszczyznę (ale bez kapusty) oczyścić, opłukać, pokrajać, zalać wodą i ugotować. Wywar odcedzić. Tartą bułkę połączyć z mlekiem. Dodać zmieloną cielęcinę, białko i sól. Wyrobić jednolitą masę. Z masy zrobić okrągłe pulpety wielkości włoskich orzechów. Wywar z warzyw osolić i zagotować. Do wrzącego wywaru włożyć pulpety tak, by wywar je przykrywał. Gotować około 20 minut.

Kompot z brzoskwiń
Weź na 1 porcję: 2-3 (ok. 80 g) brzoskwinie, 1 szklankę (220 ml) wody, 1 łyżkę (10 g) cukru

Brzoskwinie umyć i pokrajać na części. Pestki usunąć. Zagotować wodę z cukrem. Dodać brzoskwinie i ugotować do miękkości.

Gotowana marchewka
Weź na 1 porcję: 1 średnią (ok.50 g) marchew, 1/2 łyżeczki masła, cukier, sól

Marchw oskrobać i umyć. Pokrajać na kawałki długości 2-3 cm. Zalać wodą tak, aby marchew była zaledwie przykryta. Dodać świeże masło, cukier i szczyptę soli. Gotować pod przykryciem na małym ogniu ok. 25 min. W razie potrzeby dolać nieco wody. Na talerzu polać sosem pozostałym w rondelku.

Mus z kaszy manny
Weź na 1 porcję: 1/4 szklanki mleka, 2 łyżki kaszy manny, 1 łyżkę cukru, 1 białko jaja, cukier waniliowy i tarta skórka z cytryny

Ugotować na mleku kaszę manną. Białka ubić, wymieszać z kaszą, cukrem i wanilią. Przełożyć masę do szerokiego naczynia i wsta-wić na 15 minut do nagrzanego piekarnika. Podawać z sokiem lub cynamonem.

CZWARTEK

I śniadanie: makaron na mleku, kanapka z dżemem
II śniadanie: bułka z szynką, herbata
Obiad: barszcz ukraiński, zrazy wołowe w sosie jarzynowym, ziemniaki, kompot
Podwieczorek: kisiel wiśniowy, biszkopty
Kolacja: risotto, herbata z mlekiem lub napar z melisy

Barszcz ukraiński
Weź na 1 porcję: 30 g oczyszczonych warzyw (marchew, pietruszka, seler, por), 1 buraka ćwikłowego, 2 szklanki wody, 1/4 szklanki mleka, 1 łyżeczkę mąki, sok z cytryny, masło

Warzywa pokrajać w wąskie paski (z wyjątkiem pora), zalać wodą, osolić i ugotować do miękkości. Po ugotowaniu pora odrzucić. Buraka ugotować w całości, obrać i zetrzeć na tarce z dużymi otworami, a następnie połączyć z ugotowanymi warzywami i wywarem. Mąkę rozmieszać z zimnym mlekiem i dodać do warzyw. Wszystko razem zagotować. Dodać masło, sok z cytryny i posiekaną natkę.

Kisiel wiśniowy
Weź na 1 porcję: 1/2 torebki (10 g) kisielu, 1 łyżkę cukru, 1/2 szklanki (120 ml) wody

Składniki zagotować i przelać do salaterki.

Makaron na mleku
Weź na 1 porcję: 1,5 szklanki mleka, 1-2 łyżki makaronu (nitki lub gwiazdki), woda, sól

Ugotowany makaron przelać na sitku zimną wodą, wyłożyć na talerz i zalać przegotowanym, gorącym mlekiem.

Zrazy wołowe lub cielęce w jarzynach
Weź na 1 porcję: 160 g mięsa wołowego lub cielęcego, 1 łyżeczkę masła, 1 łyżeczkę mąki, 30 g warzyw(marchew, pietruszka seler), sól

Mięso umyć w ciepłej wodzie. Wykroić w poprzek włókien skośne porcje. Każdy kawałek mięsa zbić tłuczkiem zwilżonym w wodzie i posolić. Warzywa umyć, oczyścić, opłukać i rozdrobnić. Mięso przełożyć do rondelka, podlać odmierzoną ilością wody, dodać tłuszcz i poddusić. Po 20 miutach dodać warzywa i znowu dusić. Miękkie mięso wyjąć. Sos podprawić zawiesiną mąki w wodzie, zagotować, przyprawić do smaku. Porcje mięsa ułożyć z powrotem w garnku, zalać sosem, podgrzać. Podawać na gorąco z ziemniakami i zieloną sałatą lub sałatką ze świeżych, obra-nych pomidorów (bez skórki i pestek).

Rizotto z kury
Weź na 1 porcję: 100 g mięsa z kury (może być pół na pół z mięsem wołowym lub cielęcym), 4 łyżki (60 g) ryżu, 2 łyżeczki (ok. 10 g) masła, 30 g warzyw (marchew, pietruszka i seler), sól

Ryż ugotować na sypko. Mięso pokrajać w drobną kostkę, posolić, udusić lub ugotować. Warzywa umyć, oczyścić, opłukać, rozdrobnić i ugotować. Uduszone mięso i ugotowane warzywa przepuścić przez maszynkę. Dodać sól i wymieszać z ryżem. Wszystko razem nałożyć do żaroodpornego naczynia i podgrzać na parze lub w piekarniku. Po podgrzaniu przełożyć na talerze i podawać posypane zieloną natką pietruszki lub lubczyku.

PIĄTEK

I śniadanie: bułka z dżemem lub miodem, kawa zbożowa z mlekiem
II śniadanie: jajecznica na pomidorach, herbata z mlekiem
Obiad: zupa selerowa, filety z ryby, ziemniaki puree, sałata, galaretka owocowa
Podwieczorek: moszcz z malin, sucharek
Kolacja: kluski kładzione z białego sera, herbata ziołowa

Zupa selerowa z grzankami
Weź na 1 porcję: kawałek (około 50 g) selera, 30 g oczyszczonych warzyw (marchew, pietruszka, por), 2 szklanki wody, 1 łyżeczkę (3 g) mąki pszennej, 1/2 szklanki mleka (około 100 ml), sól, 2 kromki (około 50 g) bułki paryskie lub weki

Selera pokrajać na drobną kostkę, zalać wodą, rozgotować i przetrzeć przez sitko. Włoszczyznę pokrajać, zalać szklanką wody i ugotować tak, aby powstało około 100 ml esencjonalnego wywaru. Mąkę rozmieszać z zimnym mlekiem. Otrzymaną zawiesinę wlać do wywaru i mieszając zagotować. Dodać przetarty seler (około 100 ml). Przyprawić zupę solą i pozypać natką pietruszki.
Bułkę paryską pokrajać w kostkę, włożyć na rozgrzaną patelnię (bez tłuszczu), obsuszyć i mieszając lekko zrumienić. Gotowe grzanki dodać do zupy nalanej na talerze.

Jajecznica na pomidorach
Weź na 1 porcję: 1 pomidora, 1 jajko, sól

Pomidora sparzyć, obrać ze skórki i usunąć nasiona. Pokroić na cząstki i rozdusić na małej patelce. Jajko umyć, rozbić i wlać białko do rozgotowanych pomidorów. Chwilę podgrzać ciągle mieszając. Potem osolić do smaku i posypać koperkiem lub natką pietruszki lub ewentualnie szczypiorkiem.

Gotowane filety z ryby
Weź na 1 porcję: 1 porcję (100 g) filetów z dorsza lub morszczuka, kawałek (30 g) pora, 1 łyżeczkę soku z cytryny, sól

Pory oczyścić, umyć, zalać zimną wodą. Ugotować wywar. Osolić. Do wrzącego wywaru włożyć filety i gotować przez 20 min. Kiedy będą już miękkie wyjąć z wywaru, wyłożyć na talerze i polać sokiem z cytryny. Podawać z ziemniakami i zieloną sałatą.

Kluski kładzione z białego sera
Weź na 1 porcję: 80 g chudego białego sera twarogowego, 3 łyżki mąki pszennej, 1 jajko, 1 łyżkę mleka, 1 łyżeczkę masła, sól

Ser rozgnieść dokładnie widelcem. Dodać mąkę, żółtko, mleko, sól i wymieszać na jednolitą masę. Wodę osolić i zagotować. Z białka ubić pianę, dodać do masy i lekko wymieszać. Do wrzącej wody wkładać łyżką kluski. Gdy kluski wypłyną na powierzchnię, odcedzić je, wyłożyć na talerz, dodać masło i posypać, według uznania, cukrem pudrem.

Moszcz z malin
Weź na 1 porcję: 2 szklanki (ok. 200 g) malin świeżych lub mrożonych, cukier do smaku

Maliny przetrzeć przez sitko lub wycisnąć. Otrzymany moszcz dosłodzić do smaku. Podawać jako deser z sucharkiem, biszkoptem wafelkami lub herbatnikiem.

SOBOTA

I śniadanie: kasza manna na mleku, chleb pszenny lub rogalik
II śniadanie: bułka z białym serem, herbata
Obiad: zupa jabłkowa z makaronem, klopsy wołowe, ziemniaki, buraki, kisiel cytrynowy
Podwieczorek: koktajl z jogurtu i syropu owocowego, herbatniki
Kolacja: budyń z wołowiny i warzyw, herbata ziołowa

Kasza manna na mleku
Weź na 1 porcję: 1,5 szklanki mleka, 1-2 łyżki kaszy manny (grysiku), 1/2 szklanki wody, sól

Mannę wymieszać z 1/2 szklanki wody. Mleko zagotować. Do gotującego się mleka wlać rozprowadzoną kaszkę mannę i mieszając doprowadzić do zagotowania. Nadal mieszając przytrzymać na ogniu jeszcze przez 5-10 min. Przyprawić do smaku solą i cukrem.

Zupa jabłkowa z makaronem
Weź na 1 porcję: 2 jabłka (najlepiej renety), 2/3 szklanki wody, 1 łyżkę (10 g) makaronu nitek, 1/4 szklanki mleka, 1 łyżkę cukru

Jabłka umyć, obrać, pokrajać, zalać wodą, rozgotować, przetrzeć i dodać cukier. Osobno ugotować makaron, odcedzić go, dodać do przetarytch jabłek. Zupę rozgrzać i wlać wrzące mleko. Wymieszać i rozlać na talerze.

Klopsy wołowe
Weź na 1 porcję: kawałek (około 100 g) wołowiny bez kości i tłuszczu, 3 łyżki tartej bułki, 1 łyżkę mleka, 1/2 białka, 30 g oczyszczonej włoszczyzny (bez kapusty), sól

Mięso zemleć w maszynce. Włoszczyznę pokrajać, zalać wodą, ugotować wywar i odcedzić go. Tartą bułkę połączyć z mlekiem, dodać mielone mięso, białko i sól. Wyrobić masę i uformować klopsiki wielkości dużych włoskich orzechów. Wywar osolić do smaku i zagotować. Do wrzącego wywaru włożyć uformowane mięso tak, aby wywar przykrywał je całkowicie. Gotować około 25 minut.

Koktajl z jogurtu i syropu owocowego
Weź na 1 porcję: 1 szklankę (200 ml) jogurtu, 3 łyżki (30 ml) słodzonego soku owocowego

Jogurt połączyć z sokiem i dokładnie wymieszać trzepaczką lub w mikserze.

Budyń z wołowiny i warzyw
Weź na 1 porcję: 50 g wołowiny, 1/2 marchewki (20 g), kawałek selera (20 g), 2 łyżki tartej bułki, 2 łyżki mleka, 1 jajko, 1 łyżeczkę masła, sól, łyżeczk posiekanej natki pietruszki

Wołowinę, marchew i seler zalać wodą, dodać sól i ugotować do miękkości. Wyjąć z wywaru i zemleć w maszynce. Tartą bułkę wymieszać z mlekiem i razem z natką pietruszki dodać do zmielonych produktów. Wszystko posolić i wyrobić na jednolitą masę. Wysmarować salaterkę masłem i wysypać pozostałą tartą bułką. Przygotować naczynie do obgotowania budyniu. Jajko umyć, rozbić, oddzielić żółtko. Z białka ubić pianę i dodać do masy. Lekko wymieszać i od razu nałożyć do foremki budyniowej. Powierzchnię masy wyrównać, salaterkę przykryć i umieścić w naczyniu z wrząca woda. Gotować przez około 45 minut. Gotowy budyń wyłożyć na talerz obracając salaterkę do góry dnem.

NIEDZIELA

I śniadanie: kanapka z serem lub miodem, sok owocowy
II śniadanie: wołowina w galarecie, chleb pszenny, herbata
Obiad: rosół z kury, kura gotowana w sosie koperkowym, ryż, zielona sałata, kompot
Podwieczorek: biszkopt (na białkach) z dżemem
Kolacja: gotowane ziemniaki, mleko lub kefir

Wołowina w galarecie
Weź na 1 porcję: 60g gotowanej wołowiny, kawałek ugotowanej marchewki, 1/2 jajka, 1/2 szklanki wywaru, 1/2 łyżeczki żelatyny

Mięso i warzywa ugotować do miękkości. Wołowinę po ostudzeniu przepuścić przez maszynkę o większych otworach. Ugotowane na twardo jajko pokroić w cząstki (żółtko można usunąć). Marchew, pietruszkę, seler wyjąć z wywaru i pokrajać w słupki. Do ostudzonego i odtłuszczonego wywaru wsypać żelatynę, a kiedy napęcznieje rozmieszać i podgrzać do wrzenia. Do każdej salaterki wlać na dno 2-3 łyżki gorącego płynu, a gdy zakrzepnie ułożyć na galarecie cząstkę jajka i kawałek natki pietruszki. Nałożyć wymieszane z warzywami mięso. Ostudzony wywar osolić do smaku i nalać do salaterek. Galaretki wstawić na dno lodówki. Podawać wyłożone na talerzyki i pokropione sokiem z cyrtryny.

Kura lub kurczak w rosole
Weź na 1 porcję: 100-130 g kury lub kurczaka, 30 g włoszczyzny, ułomek liścia laurowego, ziarnko angielskiego ziela, lubczyk, sól

Kurę lub kurczaka umyć, podzielić na porcje, odciąć skrzydełka i zalać 1/2-3/4 litra wrzącej, osolonej wody. Po 30 min. gotowania (pod przykryciem i na małym ogniu) dodać włoszczyznę i przyprawy. Pod koniec gotowa-nia dodać trochę korzenia lubczyku. Gotować do momentu, aż mięso będzie zupełnie mięk-kie. Po ugotowaniu obrane z kości mięso podawać w sosie koperkowym, z ryżem lub kaszą krakowską oraz zieloną sałatą.

Sos koperkowy
1 łyżka mąki, 1 szklanka mleka, 1 łyżeczka masła, 3-4 łyżki posiekanego koperku, sól

Mąkę wymieszać z 3-5 łyżkami mleka. Resztę mleka zagotować. Mieszając wlać do wrzątku rozprowadzoną wcześniej mąkę. Wszystko jeszcze raz zagotować i zdjąć z og-nia. Dodać posiekany zielony koperek i masło. Wymieszać, posolić do smaku. Podawać do gotowanej cielęciny, wołowiny lub drobiu.

Biszkopt na białku z dżemem
Weź na 1 porcję: 1 łyżkę mąki pszennej, 1 łyżkę cukru pudru, 1 białko z jaja, 1 łyżeczkę masła, 2 łyżki dżemu morelowego

Wysmarować masłem papier pergaminowy lub śniadaniowy. Z białka ubić pianę. Dodać mąkę, cukier i dalej ubijać. Masę wyłożyć na pergamin cienką, równą warstwą. Położyć na blaszce i umieścić w średnio nagrzanym piekarniku. Upiec do słabego zrumienienia. Wyjąć z piekarnika i zdjąć pergamin. Ciepłe ciasto posmarować dżemem i zwinąć w roladę. Zawinąć w pergamin i pozostawić do ostygnięcia. Po ostygnięciu biszkopt trzeba pokrajać na niezbyt grube poprzeczne plastry.

Strona główna

Strona poprzednia

Spis treści

Strona następna

Wyjście
Ta strona znajduje się na serwerze bezpłatnych kont i stron OptimusNet http://friko.onet.pl/